Date |
Opponents |
Venue |
Result |
Competition |
Sat, 17 August |
Llanfyllin Town |
Home |
Won 7-0 A Farmer; N Evans (2); D Ives; C Matthews; J Mayglothling; S Mayglothling |
Welsh Cup – Preliminary round |
Fri, 23 August |
Knighton Town |
Home |
Drew 0-0 |
SMWL |
Sat, 31 August |
Machynlleth |
Away |
Won 4-1 M Powell; C Roberts; A Farmer; N Evans |
SMWL |
Sat, 7 Sept |
Kerry |
Home |
Drew 4-4 C Matthews (2); F Beke; B Dyer |
SMWL |
Sat, 14 Sept |
Four Crosses |
Home |
Won 3-2 N Evans (2); J Mayglothling (pen) |
Welsh Cup – 2nd Preliminary Round |
Sat, 21 Sept |
Bont |
Home |
Won 3-0 L Sutton; C Matthews: C Roberts |
SMWL |
Tue 24 Sept |
Llanidloes Town |
Home |
Won 5-1 C Matthews; D Ives: A Winstone; D Anning; F Beke |
Radnorshire Cup – first round |
Sat 28 Sept |
Berriew |
Home |
Lost 1-3 L Sutton |
FAW Trophy Conference Date |
Fri 4 Oct |
Knighton Town (Kick Off: 7.30pm) |
Home |
Drew 2-2 D Anning; B Dyer |
ER Jenkins Cup Pool A |
Sat 12 Oct |
Undy Athletic (Kick Off 2.00pm) |
Away |
Lost 2-5 L Sutton; D Ives |
Welsh Cup – first round |
Sat 19 Oct |
Talgarth Town |
Away |
Won 2-1 F Beke; N Evans |
ER Jenkins Cup Pool A |
Sat 26 Oct |
Hay St Marys |
Away |
Lost 1-3 N Evans |
ER Jenkins Cup Pool A |
Sat 2 Nov |
Llangedwyn |
Away |
Won 5-2 B Dyer; N Evans; C Matthews (2); D Ives |
Central Wales FA Cup – second round |
Sat 9 Nov |
Rhosgoch Rangers |
Home |
Lost 1-3 N Evans |
ER Jenkins Cup Pool A |
Sat 16 Nov |
Montgomery Town |
Away |
Won 3-2 F Beke; L Sutton; N Evans; |
Spar Mid Wales League Cup – first round |
Tue 19 Nov |
Kington Town (Kick Off: 7.30pm) |
Home |
Lost 0-2 |
Presteigne Otway cup – quarter-final |
Sat 23 Nov |
Hay St Marys |
Away |
Drew 3-3 D Ives: C Jones: C Matthews |
SMWL |
Sat 30 Nov |
Rhosgoch Rangers |
Home |
Lost 0-1 |
SMWL |
Sun 1 Dec |
Sennybridge |
Away |
Presteigne Walkover as Sennybridge withdrew |
Radnorshire Cup – second round |
Sat 7 Dec |
Abermule |
Away |
Won 3-2 I Hughes; S Mayglothling; C Matthews |
SMWL |
Sat 14 Dec |
Machynlleth |
Home |
Lost 3-4 B Dyer (2); J Layton |
SMWL |
Thu 26 Dec |
Knighton Town |
Away |
Lost 0-2 |
SMWL |
2014 |
||||
Fri 3 Jan |
Llandrindod Wells (Kick Off 7.30pm) |
Home |
Postponed Waterlogged Pitch |
Central Wales Cup – third round |
Sat 11 Jan |
Kerry |
Away |
Postponed Waterlogged Pitch |
SMWL |
Sat 18 Jan |
No fixture |
|||
Sat 25 Jan |
Abermule |
Home |
Postponed Waterlogged Pitch |
SMWL |
Sat 1 Feb |
Talgarth Town |
Away |
Postponed Plague of Locusts |
SMWL |
Fri 7 Feb |
Llandrindod Wells (Kick Off 7.30pm) |
Home |
Postponed Dramatic Heatwave |
Central Wales Cup – third round |
Sat 15 Feb |
Bont |
Away |
Postponed Black Death and pestilence |
SMWL |
Sat 22 Feb |
Newbridge |
Home |
Postponed Wildebeest roaming across Llanandras Park |
SMWL |
Sat 1 March |
Machynlleth |
Away |
Lost 2-5 C Jones (2) |
Spar Mid Wales League Cup – second round |
Sat 8 March |
Bont |
Away |
Drew 2-2 J Layton (2) |
SMWL |
Sat 15 March |
Kerry |
Away |
Lost 0-2 |
SMWL |
Tue 18 March |
Talgarth Town |
Home |
Lost 0-3 |
Radnorshire Cup – semi-final |
Sat 22 March |
Newbridge |
Home |
Won 3-2 C Jones (pen); T Gibbs; J Layton |
SMWL |
Sat 29 March |
Hay St Marys |
Home |
Lost 0-8 |
SMWL |
Sat 5 April |
Rhosgoch Rangers |
Away |
Lost 1-9 C Matthews |
SMWL |
Wed 9 April |
Abermule |
Home |
Lost 2-5 O Jones; C Matthews |
SMWL |
Sat 12 April |
Talgarth Town (Kick off: 1.30pm) |
Away |
Won 3-1 C Matthews (2); C Jones |
SMWL |
Sat 19 April |
Newbridge |
Away |
Won 7-2 I Crowe (3); C Matthews (2); S Hamer; M Stephens |
SMWL |
Sat 26 April |
Talgarth Town |
Home |
Won 4-3 C Matthews (2); G Bull; S Griffiths |
SMWL |